tomas adamec

Velké panorama s malou investicí

Panoramatické fotografie umožňují zaznamenat svět kolem nás podobně, jako ho vidíme vlastníma očima a navíc otevírají cestu k atraktivním 360° virtuálním prohlídkám. K tomu je však zapotřebí panoramatická hlava, se kterou budeme otáčet fotoaparát přesně v optickém středu soustavy. Jedině se dá přesně spojit třeba i desítky fotografií.

Pořízení speciálního příslušenství pro občasné focení ale nemusí být zrovna malá investice. Zaujala mě proto levná panoramatická hlava Panohead SV360 třebíčského výrobce Sharp Vision, kterou si dnes představíme. Po krátké komunikaci mi osobně pan Křižan přivezl předprodukční vzorek na vyzkoušení. A ještě před samotným rozbalením jsem toho využil ke krátkému vyzvídání:

V záplavě „levné“ čínské produkce je málo vidět české fotopříslušenství. Proč jste zvolil právě panoramatické hlavy?

Josef Křižan: Když jsem před dvěma lety začal fotit virtuální prohlídky, hledal jsem tehdy hlavu za přijatelnou cenu okolo 2000Kč... Jenomže všechny začínaly ně pěti tisících. Na internetu jsem našel nepřeberné množství návodů a tak jsem ji zkusil vyrobit. První pokus byl z držáku na poličku. Poté jsem zkusil hliníkové bosch profily. To bylo o poznání lepší, ale nevypadalo to moc dobře a hlava se nedala rychle rozložit. Proto jsem se rozhodl navrhnout si vlastní držák, tak aby se dala hlava snadno rozložit do brašny, aby měla elegantní design a byla variabilní pro různé objektivy. Na různých řešeních jsem pracoval asi půl roku až jsem vyrobil první uspokojivý prototyp. Nejprve ji chtěli kamarádi fotografové, pak následoval prodej na eBay, vytvoření vlastních www stránek a od té doby je dostupná všem.

Plánujete nějaké další vylepšení?

Josef Křižan: V průběhu roku došlo k různým doladěním a vylepšením. Dnes je hlava vyřezávána z nerezu laserem, šroub ve vertikální části je zapuštěn a přibyla bublinková vodováha. Provedení je jednoduché a levné. Nerezová ocel je současně elegantní. Nyní jěště testuji jiný – lehčí – materiál, ale to je ještě otázkou cca půl roku.

V praxi

V papírové krabici jsem našel lesknoucí se vertikální a horizontální díly panoramatické hlavy, imbusový klíč, šrouby, podložky, matky a manuál. Příznivci obchodního modelu Ikea budou potěšeni. Oba nerezové díly se snadno složí utažením dvou matek. To se hodí, pokud při cestování šetříte místem. Při častější montáži je ale dobré hlídat dosednutí spojů ve správném úhlu, jinak může snadno dojít k posunu fotoaparátu mimo optický střed. Po utažení jediným imbusovým klíčem vše pevně dosedne a nikde se nic neviklá. Kdo nepotřebuje šetřit místem, můžete nosit sestavu složenou. Na první dojem vše působí robustně. Ostatně 870 gramů není úplně lehká váha. Díky tomu také vypadá odolně.

Panohead SV360 se snadno připevní k destičce běžné fotografické hlavy šroubem, který projde skrze destičku i drážku horizontálního ocelového dílu. Protože jsem neměl k dispozici zcela finální verzi výrobku, tak se šroub a matka v této části na fotografiích odlišují. Nahradil jsem ho tím, co jsem právě měl po ruce. Při upnutí panoramatické hlavy ke stativu nelze přehlédnout absenci stupnice, podle které by bylo možné si zapamatovat správnou polohu středu pro daný fotoaparát.

Nejprve je tedy nutné změřit si nodální bod pro naši konkrétní fotografickou sestavu. Poté si udělat na obou drážkách značky. Vcelku dobře pro ten účel slouží obyčejný lihový fix. Jednoduchý návod jak určit správnou polohu najdeme v manuálu výrobce. Docela dobře se mi osvědčily již naměřené hodnoty na Wiki.PanoTools.org. Přesto doporučuji věnovat čas poctivému přeměření. Je lepší to udělat jednou pořádně, než pracně opravovat špatně nafocené nebo dokonce nespojitelné fotografie.

Protože je povrch nerezové panoramatické hlavy velmi hladký, není zpočátku snadné přesně napolohovat fotoaparát v obou směrech do naměřeného optického středu. Tady by se hodila nějaká protiskluzová úprava. Po několika zkouškách se mi však podařilo připnutí docela dobře nacvičit. Osvědčilo se mi najít na spodní hraně fotoaparátu souběžné místo se středem, které vždy stačí přesně „trefit“ na značku na ocelové hlavě v závislosti na změřeném optickém středu dané fotografické sestavy.

S těžší sestavou fotoaparátu a objektivu jsem pozoroval mírnou náchylnost ke sklápění otočného ramene. Nikdy ne zcela vlastní vahou fotoaparátu. Přesto někdy stačilo trochu zavadit rukou o rameno, aby se sklopilo. Vyplatí se proto dotahovat matku otočného ramene co nejpevněji a současně fotit s opožděnou anebo dálkovou spouští. Plastový kryt matky se dobře drží a je dost pevný i pro silnější utažení.

Pokud máme dobře naměřené body, tak potom vyrobení panoramatické prohlídky nad tímto odstavcem může být opravdu hračkou. Pro představu - focení mi zabralo asi 15 min. Export a složení kvalitním softwarem PTGui na notebooku asi hodinu. Upřímně nejvíce mě překvapilo, že (kromě jednoduchého odstranění stativu na fotografiích) nebyl potřeba žádný další zásah do fotografií a dokonce ani žádná korekce nalezených spojů (kontrolních bodů). Vše „sedlo“ přesně, jak mělo. To svědčí jak o kvalitě softwaru, tak především o přesnosti nastavení panoramatické hlavy.

Mimochodem, Panohead SV360 mi nešťastnou náhodou po vyfocení těchto snímků upadla z vysunutého stativu na betonovou podlahu přibližně z výšky 1,5 metrů. Ozvala se kovová rána, ale ocelové hlavě to nijak neublížilo. Ono se totiž ani nemá prakticky co zničit. Tedy samozřejmě - pokud není připnutý fotoaparát. Přesto je možné dokoupit jednotlivé náhradní díly nebo využít dvouletou záruku.

Hodnocení

Praktické používání je po několika zkouškách snadné. Třebaže není vždy komfortní, tak při mírné obezřetnosti lze dosahovat přesných výsledků. Někoho může odradit nepřítomnost stupnice vzdálenosti v obou osách a kluzký povrch nerezové hlavy. Potvrdilo se mi, že po předchozím měření a s jistou dávkou citlivosti při dotahování není problém zafixovat kdykoliv během krátké chvíle optimální nastavení.

Problematické by snad jen mohlo být focení za silného větru anebo na opravdu dlouhý čas při dlouhé a těžké optické soustavě, neboť umístění do krajní polohy otočného ramene posouvá těžiště výrazně od středu stativu. Přestože je hlava vyrobena ze silné nerezové oceli, pod tíhou velké mechanické páky má tendenci trochu vibrovat. Při běžném panoramatické focení tato nerezová hlava jednoduše a dobře poslouží.

Pokud bychom srovnávali s konkurencí, pak například poměrně oblíbená hlava Nodal Ninja 3 MK II nabízí nepochybně komfortnější nastavení polohy fotoaparátu, lepší fixaci sestavy, o něco lepší nosnost a nižší váhu, avšak za více než dvojnásobnou cenu. Každý si tak může vybrat podle svých preferencí. Mně se v konečném hodnocení Panohead SV360 i přes výše uvedené výhrady líbila. Pokud hledáte sestavu pro občasné focení, mohu českou panoramatická hlavu doporučit. Spojením Panohead SV360 s kvalitním softwarem získáte za velmi rozumné peníze dobrý základ pro efektní virtuální prohlídky.

Základní parametry

rozměry 160 x 205 x 40 mm
materiál nerezová ocel (tl. 5mm)
hmotnost 870 g
nosnost 2800 g
cena 1990 Kč

Publikováno také na DIGIarena.cz
Tomáš Adamec, 31.1.2012

Celý obsah stránek chráněn autorským zákonem Copyright © 2006-2024 Tomáš Adamec
Google Google