tomas adamec

Jak lépe vidět na displej zrcadlovky

Pokud například používáte manuální ostření, tak jistě víte, jak je někdy těžké rozlišit v optickém hledáčku přesný bod zaostření. Pomoct může hledáček na lcd displej a kupodivu i ten nejlevnější může být s malou úpravou velmi praktický.

Není to nic objevného, vyrábí se dlouho, ale i přesto mě překvapilo jaká je to praktická věc. Optický hledáček na lcd displej totiž není téměř nic jiného než zvětšovací lupa v plastovém tubusu s gumovou očnicí na konci. Přesto se někteří zavedení výrobci nestydí účtovat za ně nemalé částky. Přitom stačí otevřít eBay.com, zadat "lcd viewfinder" a vybrat si podle typu fotoaparátu jen za pár desítek amerických dolarů včetně dopravy. Má to jen malý háček, že se většina těchto levných hledáčků připevňuje k fotoaparátu poněkud primitivně pomocí kovového rámečku, který se musí přilepit přímo na displej fotoaparátu a současně přitahuje magnety v hledáčku. Dodávané lepidlo ale nemá dlouhou trvanlivost, displej se brzy upatlá od zbytků lepidla a časem se rámeček snadno uvolní.

Naštěstí existuje praktičtější řešení. Stačí dokoupit za 12 amerických dolarů ochranu lcd displeje, která se k fotoaparátu připevní pomocí držáku očnice a na tuto ochranu nalepit kovový rámeček, třeba vteřinovým lepidlem. Získáte tím ochranu displeje, kterou můžete snadno kdykoliv sundat. A současně stabilní oporu pro hledáček.

V praxi

Zasunutí ochrany displeje je jednoduché a šetrné. Z vnitřní strany je měkký semiš proti poškrábání při zasouvání. Plastová ochrana drží pouze v úchytu očnice, takže má tendenci se zespod trochu odtahovat, ale nijak závažně. Hledáček má na hraně magnety, které stačí přiložit kousek před kovový rámeček a tubus se k němu snadno přitiskne. Ochranné sklo údajně propouští více než 90 % světla, což není ve skutečnosti příliš poznat, pokud je displej kvalitní.

Přestože výrobci své hledáčky mnohdy označují symbolem "3x", většina z nich ve skutečnosti zvětšuje obraz na displeji pouze 2,5 - 2,8 krát. Na pohled skrze hledáček je potřeba si trochu zvyknout. Zvětšení není extrémní, ale díky ostrým přechodům mezi pixely lcd displeje, se dá o něco lépe sledovat bod zaostření.

Praktické je i poutko, díky kterému můžete mít při práci hledáček neustále pověšený na krku a pouze v případě potřeby ho přitisknout k displeji. Celkově se dá jen za méně než tisíc korun získat snadno odnímatelná ochrana displeje s ještě snadněji odnímatelným hledáčkem, se kterým můžete sledovat displej i na prudkém poledním slunci anebo nerušeně prohlížet fotografie, aniž by Vám spolucestující v tramvaji koukali přes rameno.

Publikováno také na DIGIarena.cz
Tomáš Adamec, 21.11.2011

Celý obsah stránek chráněn autorským zákonem Copyright © 2006-2023 Tomáš Adamec
Google Google