tomas adamec

Camera Slider Hennlich

Jistě to znáte z reklam a filmů - kamera precizně přesně najíždí k objektu, oko diváka se soustředí na to podstatné, neruší ho žádné rozechvělé záběry, pohyb kamery vnímá jen podvědomě. Je to jeden z prvků, které mnohdy zřetelně odlišují amatérské video od komerční práce. Díky stále lepší dostupnosti kvalitní filmařské techniky pro široké masy přibývá také příslušenství, které bylo dříve výsadou filmových ateliérů.

Existuje celá řada způsobů - od nejprimitivnějších "šoupátek" na ruční pohon až po motorizované vláčky na kolejích, na které se vejde i kameraman s asistentem. Všechny mají společný účel - precizně plynule a rovnoměrně posouvat kameru v určité ose. Jednodušší pojezdy si může dokonce téměř každý vyrobit doma, o tom si ale povíme někdy příště. Dnes se podíváme na komerční slider od firmy Hennlich, který se hodí pro lehké kamery a fotoaparáty s funkcí natáčení videa.

Tento Camera Slider, jak se oficiálně jmenuje, sestává z jednoduché kolejničky a posuvníku. Nemá žádný motorek (přestože jím jde dovybavit), unese pouze lehčí kameru nebo zrcadlovku a díky kompaktním rozměrům může tvůrcům pomoct vnést do tvorby kamerovou kvalitu i na cestách. Na výběr jsou kolejnice dlouhé od 40 do 200 cm. Přičemž je možné si vybrat ze tří typů kolejnic s rozdílným průhybem a nosností až do 4 kg. Výrobce o svém produktu hovoří jako o polotovaru, který si může každý dále doupravit. Vyzkoušel jsem nejlevnější typ s největším průhybem opatřený krajními gumovými nárazníky a tzv. fotoúpravou.

Zkušenost

Kolejnice přišla obstojně zabalená v papírové krabici. Na první pohled působí jako poctivý kus odolného kovu. Při bližším pohledu zjišťuji, že jde o konstrukčně velmi jednoduchý systém - profilovaná kolejnice s hladkou povrchovou úpravou, masivní posuvník s kluznými vložkami, několik děr pro upevnění na stativ a gumové zarážky na koncích.

Po chvíli zkoumání jsem našel několik výhrad. Samotná kolejnice je perfektní, avšak předvrtanými závity v rámci tzv. "fotoúpravy" zprvu nebylo snadné protlačit šroub přes drobné zbytkové špony. Navíc v balení nebyl přiložen ani správný šroub s Withwortovým závitem. Nepomohla ani náhrada nejdostupnějším stativovým šroubem od Hamy, který se zase nevejde do vnitřního prostoru posuvníku. Musel jsem proto naměřit rozměry a vyhledat specializované železářství.

Kolejnici je možné našroubovat na stativ předvrtanými závity (uprostřed a na krajích). Připevnění pouze prostředním závitem působí lákavě a ano - funguje to také. Ale musí se dát veliký pozor na stabilitu v krajních polohách. Pod mou sestavou Canon 5D + 24mm objektiv + battery grip + mikrofon se nepříjemně projevoval výrobcem deklarovaný průhyb. A to nejen drobnými vibracemi, ale také mírným zasekáváním posuvníku cestou po zatížené kolejnici. Doporučuji proto používat dva pevné stativy upnuté v krajních závitech kolejnice. Nasunutí a vysunutí posuvného "vozíku" je díky krajním nárazníkům s obyčejnou křídlovou matkou otázka několika vteřin.

Kameru či fotoaparát je pochopitelně možné připnout mj. přímo k ploše posuvníku. Ochudili bychom se ale o možnost variabilního natáčení fotoaparátu do různých úhlů. Proto se mezi posuvník a fotoaparát výborně hodí stativová hlava. Nutno však dodat, že každé oddálení nebo naklánění byť i lehké kamery výrazně ovlivňuje těžiště. Proto - čím menší stativová hlava, tím stabilnější a vůči chvění odolnější bude celá sestava.

Velmi mě potěšilo, že díky profilu kolejnice je prakticky nemožné, aby se posuvník z kolejnice jakkoliv převrhnul. Pokud tedy máte pevně připnutý fotoaparát a stabilní stativ, můžete posuvník naklápět i do různých úhlů a nemusíte se přitom obávat o drahou techniku.

Samotný posun není tak úplně hladký, jak bych si představoval. Tedy na to, že jeho plynulost ovlivňuje pouze smýkání plastových kluzáků po hladkém kovu, je pohyb ještě dobrý. Avšak se systémy vybavenými kolečky s kvalitními ložisky se to zcela srovnávat nedá. Na počátku pohybu je třeba vyvinout nepatrně větší sílu než později v průběhu. Velmi záleží na zatížení a rychlosti pohybu. Čím těžší zařízení posouváme a čím pomaleji, tím snadněji dochází k nerovnoměrnému pohybu. V extrému, při větším prohybu a pomalém sunutí postníkem docházelo k mírnému zasekávání. Částečně to ale přikládám na vrub mé počáteční nezkušenosti. Po několika minutách nácviku se dá dosáhnout dobrých výsledků.

Pochvalu zaslouží také pryžové nárazníky, které několikrát zabránily tvrdému dorazu. Zvukový projev při "šoupání" posuvníkem není výrazný, přesto není ani zanedbatelný. Mohu jej hodnotit pouze subjektivně. Pokud natáčím venku, většinou mi to nevadilo. Pokud jsem ale filmoval v tichém interiéru, nahrával mikrofon v blízkosti kolejnice rušivý zvuk posunu. Při zakázkové práci se ale stejně většinou používají mikrofony umístěné mimo kameru v blízkosti nahrávaného objektu.

Ukázka

Závěrem

I přes výhrady k průhybu testované kolejnice, občas neplynulému posunu, absenci šroubu pro upevnění fotoaparátu a mírné hlučnosti jsem byl s kolejnicí v zásadě spokojen. Především pro její kompaktnost, mechanickou odolnost a snadné použití. Materiály nejsou příliš náchylné ke škrábancům ani jiným poškozením a také údržba nezabere mnoho času. Kratší kolejnice se proto výborně hodí i do terénu.

Pro dosažení lepších kluzných výsledků by se možná dalo (samozřejmě bez záruky) experimentovat s různými olejovými nástřiky kluzné plochy. Přesto se mi s přibývajícím časem dařily více a více plynulejší záběry. Firma Hennlich, jak sama uvádí, nabízí polotovar, který si můžete různě nakonfigurovat. Kromě např. fotoúpravy kolejnice (1200Kč) sestávající z několika předvrtaných závitů nebo jednoduchých nožiček (1400Kč) si můžete objednat na míru také motorizovaný posun. Výsledná cena se tak může hodně lišit a nutno říct, že pro začínající tvůrce nemusí být s ohledem na konstrukční jednoduchost právě nízká.

Základní parametry

hmotnost 1400 g
délka kolejnice 100 cm
délka dráhy vozíku 84 cm
šířka 8 cm
výška 2,5 cm

Cenová kalkulace

Montovaný vozík+aretace 1 795,-
Kolejnice DryLin - WS-10-40 1 335,-
Poplatky za řez 55,-
Pryžový nárazník - WS-10-40 290,-
Fotoúprava kolejnice+vozíku 1000,-
Celkem Kč bez DPH 4 475,-

Publikováno také na DIGIarena.cz
Tomáš Adamec, 20.10.2012

Celý obsah stránek chráněn autorským zákonem Copyright © 2006-2024 Tomáš Adamec
Google Google