tomas adamec

Czech Press Photo 2013

V prestižní fotografické soutěži Czech Press Photo 2013 jsem získal ocenění Trigema za nejpůsobivější fotografii živé přírody! A nejen to. Fotografie loríčka rudobradého bodovala také u diváků. Na portálu iDnes.cz skončila těsně druhá. V hlasování veřejnosti dokonce zvítězila. Takže jsem si nakonec ještě odnesl i pěkně těžkou Cenu diváků. A to jsem poslal jen jedinou fotku. Spokojenost maximální :-)

Na Staroměstské radnici v Praze při té příležitosti probíhala přes dva měsíce výstava soutěžních snímků Czech Press Photo 2013, kde byly k vidění jak ty oceněné fotografie, tak i řada dalších, které také zaujaly. Každý si tak mohl udělat malý obrázek o tom, zda to porota měla snadné, když musela z celkem 3580 zaslaných fotografií ocenit jen některé.

Na vítězném snímku krmí kurátor Antonín Vaidl jen třídenní mládě vzácného loríčka rudobradého. Chovatelé pražské zoo museli vejce s tímto mládětem odebrat z hnízda poté, co rodiče z neopatrnosti rozbili část snůšky. Malý loríček vážil po vyhlíhnutí pouhé tři gramy! Antonín Vaidl se proto nevzdaloval od inkubátoru, aby mohl mládě nepřetržitě po dvou hodinách krmit ovocným nektarem. Díky tomu se váha loríčka během jediného týdne ztrojnásobila.

Tato fotka vznikla během krátkého okamžiku krmení, s minimem techniky a pěkně z ruky. Jedinou přípravou byla šedá fólie. Právě jednoduché a čisté zpracování myslím docela pomohlo. Na soutěžním úspěchu se nepochybně také podíleli Antonín Vaidl, který skvěle pečuje o jeho svěřence; Marek Václavík perfektním tiskovým výstupem a hlavně má žena, která mi trpělivě připomínala termín přihlášky. Přátelé, děkuji!

Výstava Czech Press Photo 2013
Staroměstská radnice, Praha
20.11.2013 - 31.1.2014

Všechny vítězné snímky si můžete prohlédnout online na webu Czech Press Photo


Tomáš Adamec, aktualizováno 30.1.2014

Celý obsah stránek chráněn autorským zákonem Copyright © 2006-2024 Tomáš Adamec
Google Google