tomas adamec

Zlatý cyklokros v Táboře


Táborští pořadatelé nachystali nejlepším cyklokrosařům planety pořádně těžkou trať. Více než tříkilometrový okruh závodníky vodil mezi přibližně čtyřiceti tisíci diváky v prudkém svahu ze zatáčky do zatáčky - po sněhu, v bahně i po asfaltu - ze sjezdů i do schodů... Jednoduše cyklokrosový očistec. Náročné a proměnlivé podmínky smazávaly výhodu domácím cyklistům. Nejvíce o tom ví Češka Kateřina Nash, která v závodě žen mířila pro zlato. Jenže kvůli několika pádům jí nakonec i přes famózní stíhací jízdu unikla o 18 sekund i bronzová medaile. Není divu, že v cíli ukápla nějaká ta slza, Kateřina snila o medaili.

Mezi juniory se bezkonkurenčně prosadil Tomáš Paprstka. Sedmnáctiletý cyklista, jehož hlavní disciplínou je cross-country, tak trochu všechny překvapil. V polovině závodu pořádně zatáhnul a soupeři ho už nestačili připravit o juniorský titul mistra světa.

Veliké očekávání naopak panovalo před hlavním závodem mužů - nadějí českých fanoušků byl Zdeněk Štybar. Vítěz světového poháru i českého ´mistráku´, který pomáhal vymýšlet táborskou trať, si s údělem favorita i náročnými podmínkami na trati výborně poradil. Ani defekt mu nezabránil, aby po většinu z devíti kol vedl a za bouřlivých ovací nakonec také dojel do cíle se zdviženýma rukama pro titul mistra světa.

Tomáš Adamec, 31.1.2010

Celý obsah stránek chráněn autorským zákonem Copyright © 2006-2024 Tomáš Adamec
Google Google